Domek rekreacyjny w świetle prawa

Domek rekreacyjny przeznaczony jest do użytkowania w czasie wypoczynku, najczęściej letniego. Budowa domku wymaga mniej nakładów czasu oraz pieniędzy niż budowa zwykłego domu rodzinnego. Podczas projektowania budowy warto pomyśleć o ochrona ppoż budynków. Działka pod domek letniskowy nie musi być całkowicie uzbrojona, a pokoje mogą osiągać wysokość nawet ponad 2 metrów.

Prawo określa domek rekreacyjny jako budynek do czasowego wypoczynku. Zwalnia go również z konieczności uzbrojenia działki, doprowadzenia ciepłej wody oraz instalacji grzewczych. Przepisy nie narzucają także obowiązku zapewnienia dokładnej izolacji cieplnej okien i podłóg.

Nie obędzie się jednak bez pozwolenia na budowę takiego domku letniskowego. Nie tyczy się to jednak altan w ogrodach działkowych. Domek letniskowy może być użytkowany okresowo.

Może być nim także budynek obecnie przeznaczony do czasowego zamieszkiwania, a wcześniej pełniący rolę domu stałego. Odwrotna sytuacja zakłada czasowe korzystanie z domku, a w przyszłości zamieszkanie w nim na stałe.

News Reporter
Hobby: Reporter